This website works best with JavaScript enabled

Prof. Dr. Tahir Karadeniz, Üroloji Uzmanı

Penil Protez (Mutluluk Çubuğu) Cerrahisi

Sertleşme Problemi - Ereksiyon Yetersizliği (İmpotans/İktidarsızlık) Tedavisi

Üroloji dilinde Erektil Disfonksiyon diye adlandırılan bu hastalık halk dilinde İktidarsızlık olarak bilinmektedir; tıbbi tanımı penisin vajinaya girebilecek sertliğe ulaşamaması ya da bu sertliğe ulaşmasına rağmen içeriye girmeden önce hemen yumuşaması şeklinde tarif edilir.

Sertleşme (ereksiyon) yetersizliğinin toplumda genel görülme oranı %25 gibi yüksek bir orandır. Toplumda %9,6 hastada ağır ereksiyon yetersizliği (sertleşememe) görülür. Ereksiyon problemi organik (altta yatan bir neden var) ya da psikolojik (altta yatan bir neden bulunamayan tip) olabilir; organik olan yanı gerçek hastalar da problem yavaş yavaş başlar ve gittikçe ilerler; psikolojik olanda ise aniden başlar ve genellikle kendiliğinden düzelir.

Burada çok önemli bir noktayı belirtmek gerekir: organik ereksiyon kusuru saptanmış hastalarda 5 yıl içinde damarsal problemlerin gelişmesi çok muhtemeldir yani kalp krizi ve benzeri problemler, felç ve damar tıkanmaları vb. Bu nedenle organik ereksiyon kusuru saptanan hastaların mutlaka kardiyoloji değerlendirilmelerinin yapılması gerekir.

Penis Protezi (Penil Protez) Ameliyatı ile Mutluluk Çubuğu Takılması ve Sertleşme Problemi Tedavisi

Ereksiyon Problemi (İktidarsızlığa) Neden Olabilecek Sebepler:

 1. Sigara kullanımı
 2. Hipertansiyon
 3. Diyabet hastalığı(şeker hastalığı)
 4. Aşırı kilolu olmak
 5. Uyku problemleri ve uyku apnesi
 6. Kronik böbrek yetmezliği ve diyaliz ( bu hastalarda böbrek nakli yapılsa bile durum düzelmez
 7. Tiroid bozuklukları
 8. Uyuşturucu ve yüksek doz alkol kullanımı
 9. İlaçlar: antidepresanlar, antipsikotik ilaçlar, hipertansiyon ilaçları
 10. Beyin ve omurilik hastalıkları: tümörler, kaza sonucu zedelenmeler, parkinson hastalığı, multipl skleroz hastalığı
 11. Trafik kazaları sonucu kalça kemiklerinin kırılması
 12. Prostat kanseri nedeniyle “Radikal Prostatektomi“ ameliyatı olan hastalarda %65 gibi oranda ereksiyon kaybı olmaktadır
 13. Mesanenin çıkarıldığı “Radikal Sistektomi“ ameliyatı sonrası %85 civarında ereksiyon problemi görülür
 14. Rektum (kalın barsağın son bölümü) kanseri cerrahisi sonrası
 15. Prostata radyoterapi yapılması halinde görülme oranı %65 tir, prostatın içine bırakılan maddelerle yapılan radyoterapide (Brakiterapi) bu oran %31 ve 5 yıl içinde iktidarsızlık oranı %57 olmaktadır

Penis Protezi nedir?

Halk arasında Mutluluk Çubuğu olarak bilinir. Yaklaşık 1-2 saat arası süren (istisnai vakalar hariç) bir ameliyat ile gerçekleştirilir. Temeli ereksiyonu sağlayan tıpta korpus kavernozum denen normal insanlarda içine kan dolarak peniste sertleşme sağlayan boşlukların içine protezi yerleştirmek ve sertliği sağlamak esasına dayanır.

BU AMELİYATI OLAN ERKEKLERDE KENDİSİNİN VE PARTNERİNİN TATMİN OLMA ORANI %85 TİR.

Penil Protez Tedavisi

Temelde Tedavi 2 Aşamalıdır:

 1. Önce ilaç tedavisi, buna cevap vermeyen ya da kalp ve tansiyon ilacı kullananlarda riskli olduğu
 2. Hastaların kendi kendine üroloji uzmanının öğreteceği şekilde penise enjeksiyon yapılması, bu ağrılı ve zor bir tedavi olduğu için hastalar tarafından kısa sürede terk edilmektedir

EN KALICI VE TATMİN EDİCİ TEDAVİ PENİS PROTEZ İMPLANTASYONUDUR.

Penis Protezi Çeşitleri

Temelde 2 tip protez vardır:

  1. HİDROLİK YANİ İÇİNE SIVI DOLARAK ŞİŞEN BU SAYEDE PENİSİ SERTLEŞTİREN PROTEZLER: Bunların 2 ve 3 parçalı tipleri vardır. Dünyada en çok kullanılan ve en fazla tatmini sağlayan 3 parçalı penil protezlerdir. Penis içine konan 2 silikon protez, karın içine mesane yanına yerleştirilen rezervuar (sıvının depolandığı yer) ve sağ ya da sol testis yanına konan düğmeden oluşur. Bu 3 parça arasına ince tüplerle bağlantılar vardır, bu tüpler vasıtası ile hasta düğmeye basarak rezervuardaki suyu silikon protezin içine gönderir ve penis sert konuma geçer, ilişki sonrası hasta yumurtasının kenarındaki düğmeye basarak protez içindeki sıvıyı yeniden rezervuara gönderir ve penis yumuşak duruma geçer. Yani 3 parçalı protez de hasta istediği zaman penisini sertleştirip istediği zaman indirebilir, kumanda kendi elindedir.

 

üç parçalı penis protezi
3 parçalı mutluluk çubuğu 2 silindir, 1 pompa ve 1 rezervuardan oluşmaktadır.

 1. BÜKÜLEBİLİR PROTEZ: Bu daha basit bir protezdir, penisin içine 2 adet yerleştirilir, hasta istediği an ilişki kurabilir. Bükülebilen protez, 90 derece bükülebilme özelliğine sahiptir. Yeni geliştirilen "TACTRA" ismiyle kullanıma sunulan bir protez tipidir.

90 derece esnek tek parçalı penis protezi

 

tek parçalı penis protezi

Penil Protez Hakkında Önemli Notlar

 • 3 parçalı protezler için 5 yıl içinde %15 inde bozulma oranı söz konusudur, böyle bir durumda ameliyatla protezi çıkarmak ve yenisini takmak gerekir.
 • Bütün protez ameliyatlarında en istenmeyen durum enfeksiyondur, bunun oranı %3 tür.
 • Protez ameliyatı sonrası penis kalınlığı ve boyunda küçük bir azalma oluyor. Bu nedenle özellikle prostat kanseri, mesane kanseri, rektum kanseri gibi ameliyatları olan hastalarda kanser ameliyatı ile protez ameliyatı arasında geçen süre ne kadar uzarsa penis boyu ve kalınlığındaki kayıp o oranda fazla oluyor.

 

Prostat Kanseri Cerrahisi Sonrası Ereksiyon Probleminin Düzeltilmesi

Bugün bu hastamıza Penil Protez Ameliyatı ile penis protezi takıyoruz. Halk arasında mutluluk çubuğu adı verilen, cinsel fonksiyonları tamamen düzelten ve hastaları kabustan kurtaran bir ameliyat...

Penil Protezi Ameliyatını neden gerçekleştiriyoruz?

Bu hastamızda 7 yıl önce çok ileri prostat kanseri (tümörün prostatın dışına taşmış olması) nedeniyle Radikal Prostatektomi Ameliyatı sırasında ereksiyonu sağlayan sinirleri korumadık. Eğer ameliyat sırasında sinirleri korumayı sağlasaydık kanserin bir kısmı vücut içerisinde kalacaktı. Halbuki biz sinirleri korumadan çok geniş bir çıkartım ile geniş lenf temizliği yaptık ve hastamızın 7 yıldır prostat kanserinden hiçbir sıkıntısı olmadı. Şimdi karar verdi, protezini taktık ve cinsel fonksiyonlarının tekrar eski haline gelmesini sağlayacağız. Burada şunu vurgulamakta yarar var: Radikal Prostatektomi Ameliyatı sırasında sinir korumak her hastaya uygun bir şey değil ve biz kendi pratiğimizde de bunu hep görüyoruz. Sinir korunuyor ama sinir korunan tarafta tümörün içeride kalma olasılığı çok yüksek oluyor. Dolayısıyla yüksek riskli prostat kanserlerinde yani 7, 8, 9 ve 10 skorlularda biz asla sinir korumuyoruz çünkü penis protezi ile hastanın cinsel fonksiyonları 20’li yaşlar seviyesine geliyor.

 

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef77 #020614063440