This website works best with JavaScript enabled

Prof. Dr. Tahir Karadeniz, Üroloji Uzmanı

Penil Protez (Mutluluk Çubuğu) Cerrahisi

Prostat Kanseri Cerrahisi Sonrası Ereksiyon Probleminin Düzeltilmesi

Bugün bu hastamıza Penil Protez Ameliyatı ile penis protezi takıyoruz. Halk arasında mutluluk çubuğu adı verilen, cinsel fonksiyonları tamamen düzelten ve hastaları kabustan kurtaran bir ameliyat.

Penil Protezi Ameliyatını neden gerçekleştiriyoruz?

Bu hastamızda 7 yıl önce çok ileri prostat kanseri (tümörün prostatın dışına taşmış olması) nedeniyle Radikal Prostatektomi Ameliyatı sırasında ereksiyonu sağlayan sinirleri korumadık. Eğer ameliyat sırasında sinirleri korumayı sağlasaydık kanserin bir kısmı vücut içerisinde kalacaktı. Halbuki biz sinirleri korumadan çok geniş bir çıkartım ile geniş lenf temizliği yaptık ve hastamızın 7 yıldır prostat kanserinden hiçbir sıkıntısı olmadı. Şimdi karar verdi, protezini taktık ve cinsel fonksiyonlarının tekrar eski haline gelmesini sağlayacağız. Burada şunu vurgulamakta yarar var: Radikal Prostatektomi Ameliyatı sırasında sinir korumak her hastaya uygun bir şey değil ve biz kendi pratiğimizde de bunu hep görüyoruz. Sinir korunuyor ama sinir korunan tarafta tümörün içeride kalma olasılığı çok yüksek oluyor. Dolayısıyla yüksek riskli prostat kanserlerinde yani 7, 8, 9 ve 10 skorlularda biz asla sinir korumuyoruz çünkü penis protezi ile hastanın cinsel fonksiyonları 20’li yaşlar seviyesine geliyor.


Robotik Prostat Kanseri Ameliyatı Sonrası Penis Protezi (Mutluluk Çubuğu) Ameliyatı

Penis Protezi Nasıl Çalışır? Robotik Prostat Kanseri Ameliyatı (Robotik Radikal Prostatektomi) sonrası ereksiyon problemi yaşayan 70 yaşındaki hastamıza gerçekleştirdiğimiz Penil Protezi (Mutluluk Çubuğu) Ameliyatı'na dair bilgilendirici video.

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef77 #020614063440