This website works best with JavaScript enabled

Prof. Dr. Tahir Karadeniz, Üroloji Uzmanı

Üroloji İstanbul'u Facebook'ta takip edin Prof. Dr. Tahir Karadeniz'i Instagram'da takip edin Üroloji İstanbul'u Youtube'ta takip edin Üroloji İstanbul'u Instagram'da takip edin Üroloji İstanbul'u Twitter'da takip edin


Korona Virüs Sürecinde Ürolojik Hastalıklar ve Kanser Cerrahisi Tedavileri Devam Ediyor

Dünyamızın ve ülkemizin maruz kaldığı Covid-19 virüs sorunu ile 1 yılı aşkın süredir karşı karşıyayız ve virüsten tamamen arınmak her gerçen gün belirsizliğini korumaya devam etmektedir. Mesane, prostat, böbrek, idrar yolları ve testis kanserlerinde mevcut virüsten dolayı beklemek hastalığınız için son derece tehlikeli olacağından ürolojik kanser cerrahimiz devam etmektedir.

Pandemi sürecinde hastanemizde alınan tedbirler doğrultusunda; virüs ve salgın hastalıklar problemi nedeniyle başvuran hastalarımızın tedavileri ayrı bir blokta izole olarak sürdürülmektedir. Ürolojik hastalıklar ve kanserler için başvuran hastalarımızın takip ve tedavisi ise tamamen ayrı bir blokta devam ettirilmektedir. Dolayısıyla bize başvuran hastalarımızın cerrahi tedavi süreçleri için oluşabilecek riskler en aza inmiş durumdadır.

Devamını Okumak için Tıklayınız

-->

Ağrılı Mesane Sendromu (İnterstisyel Sistit)

Nedir?

Özellikle genç, cinsel aktif kadınlarda görülebilen, tüm kadınların %20 sinde rastlanabilen sık idrara gitme ve pelvis diye tabir edilen leğen kemiklerinin sardığı boşluk içinde devamlı hissedilen ağrı ve rahatsızlık hissi ile seyreden sebebi bilinmeyen hastalıktır.

Hastalık sadece sık idrara gitme hafif ağrı ile de yıllarca seyredebilir ya da çok ağırlaşır ama bu çok uzun yılları bulabilir. Ağır seyreden hastalıkta hastalar iş hayatlarını ve bazen günlük aktivitelerini sürdürmekte zorlanabilirler. Hastalık yavaş ilerleyebilir, ömür boyunca aralıklı seyirler gösterebilir. Hastalarımızın yaklaşık yarısı hastalığın verdiği sıkıntıdan dolayı tam gün çalışamıyor ve üçte biri işini bırakmak zorunda kalıyor.

Belirtiler nelerdir?

 • Gün içinde çok sayıda idrar yapma ve her yapılan idrar miktarının oldukça az hacimli olması,
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı,
 • İdrar yapma durumu olmazken dahi devamlı vajinada, idrar yolunun içinde, "çatı" tabir edilen leğen kemikleri arasındaki bölgede ağrı ve yanma hissi
 • Cinsel ilişkiden 2-24 saat sonra başlayabilen ağrı

Nedeni nedir?

Henüz nedeni bilinmemekle birlikte allerjik kökenli olduğu düşünülen, idrar kesesinin iç zarında gözle görülemeyen boşlukların oluşması ve boşlukların arasından idrar kesesi kas tabakası içine idrarın sızarak sinirleri uyarması nedeniyle hastalardaki şikayetlerin oluştuğu düşünülüyor.

Teşhis (tanı) nasıl konur?

 • İdrar günlüğü,
 • İdrar tahlil ve kültürü,
 • Jinekolojik muayene (bu tanı koymada tecrübeli üroloğun çok işine yarayan bir yöntemdir),
 • Genel ya da bölgesel anestezi altında Endoskopi (Sistoskopi) ile mesane iç yüzeyinin görüntülenmesi.

İdrar Günlüğü nedir?

Hastalarımızın 24 ama tercihen 48 saat boyunca üzerinde ölçü olan bir kaba idrarlarını yapıp, 48 saat boyunca her idrar yapmak için tuvalete gittikleri saati ve yaptıkları miktarı kaydetmeleri ve böylece ürologun 48 saat içinde hastasının kaç adet idrar yaptığını ve her yapışta ki idrar hacmini görebilmesini sağlar.

Endoskopi (Sistoskopi)

Bu teşhiste en önemli yöntemlerden biridir. Genel ya da bölgesel (belinden aşağısını uyuşturarak) anestezi altında kamera ile idrar kesesinin içini görebiliyor ve en önemlisi idrar kesesinin anestezi altındaki gerçek hacmini (kapasitesini) ortaya koyuyoruz. Eğer kapasite olması gerekenden (1000-1200 ml) düşükse teşhise gidiliyor. Endoskopi yapmanın en önemli avantajlarından biri de anestezi altında idrar kesesini şişirerek azalmış kapasiteyi artırmak (Tıp dilinde "hidrodistansiyon" diyoruz). Bu işlemden sonra hastaların %80 den fazlası kapasite artımına bağlı oldukça rahatlıyorlar.

Nasıl tedavi ediliyor?

1. Basamak Tedavi

 • Mesane iç zarını tamir edici ilaçlar ve allerji ilaçları

 

2. Basamak Tedavi (1. Basamak tedaviden sonuç alınamaz ise)

 • 1. Basamak ilaçlara ilaveten mesaneye BOTOX uygulamaları

 

3. Basamak Tedavi (İlk 2 Basamak tedaviden sonuç alınamaz ise)

 • Genel durumu düzelmeyen ve mesanesi bu tedavilere cevap vermeyen hastalarda cerrahi olarak mesanenin çıkartılması

 

İlerlemiş interstisyel tedavisi


Ağrılı Mesane Sendromu (İnterstisyel Sistit) nedir, belirtileri, nedenleri ve cerrahi tedavisi nasıl yapılır?

 

Hastalarımızın Görüşleri

 

İdrar kaçırma, idrar tutamama, günde 20-30 kez idrar yapma şikayeti ile bize başvuran hastamıza yaptığımız değerlendirmede "Interstisyel Sistit" tanısı koyduğumuz ve barsaktan mesane kapasitesini büyütücü ameliyatı gerçekleştirdik. Şu anda ağrıları ve idrar kaçırma problemleri biten hastamızın görüşleri.


Sık idrara çıkma şikayetiyle (günde 30-40 kez) bize başvuran hastamıza gerçekleştirdiğimiz Mesane Kapasitesini Büyütme Ameliyatı sonrası hastamızın görüşleri yer alıyor.

 

İlgili diğer makaleler;

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef77 #020614063440